Як запобігти дитячому суїциду у підлітків: поради батькам.

Автор: olga от 2-11-2015, 22:12, посмотрело: 1 716

0 Звичайно, далеко не кожен підліток схильний до суїциду. Але деякі підлітки входять до групи ризику. Зазвичай це підлітки, що відрізняються підвищеною ранимістю і відчувають себе знехтуваними. Потрапивши у важку життєву ситуацію, вони не бачать з неї іншого виходу, окрім як вбити себе.
До групи ризику входять підлітки зі схильністю до депресій. Підштовхнути до самогубства може смерть когось із близьких людей, дівчаток - ще й згвалтування та/або небажана вагітність. Погана успішність в школі теж може стати фактором ризику. І навпаки, неординарні й талановиті підлітки іноді також знаходяться під загрозою, тому що інші не приймають їх. Зловживання алкоголем або наркотиками підвищує ризик самогубства.
Підлітковий суїцид ділиться на три типи. Перший тип – це істинний підлітковий суїцид. У цьому випадку підліток дійсно має твердий намір покінчити з життям і зазвичай ретельно все планує. Якщо спроба виявляється невдалою, він з часом повторює її.
До такого самогубства схильні підлітки, що відчувають себе ізгоями, ізольованими від товариства. Вони відчувають себе самотніми й нікому не потрібними, впадають в депресію, яка викликає бажання піти з життя. Причиною такого почуття може стати психічна травма, згвалтування, усвідомлення своєї нестандартної сексуальної орієнтації – загалом, сильні психічні потрясіння.
Афективний (чутливий) підлітковий суїцид, як це ясно з назви, скоюється у стані афекту, під впливом сильних, але сьогохвилинних почуттів. Якщо спроба самогубства невдала, підліток, найімовірніше, не буде її повторювати. Поштовхом до суїциду можуть стати конфлікти в школі, сім'ї або групі однолітків, нещасна любов, у випадку з особливо вразливими підлітками – навіть фільм або книга.
Мета демонстративного суїциду – привернути до себе увагу. У цьому випадку підліток не збирається насправді вбивати себе, його мета – стати поміченим.
Спроби самогубства в цьому випадку зазвичай багаторазові, але істинним самогубством вони закінчуються хіба що випадково. До нього схильні підлітки з істеричними рисами особистості і демонстративною поведінкою.
Попередити афективний або демонстративний суїцид порівняно нескладно, тому що в цих випадках підлітки зазвичай не приховують своїх намірів. Підлітки з демонстративною поведінкою оголошують про них відкрито, а з афективною - хочуть бути зупиненими на підсвідомому рівні.
А ось істинний підлітковий суїцид попередити буває непросто: часто підліток приховує свої наміри, і відстежити зміни в поведінці складно, особливо якщо підліток схильний до самотності. Ознаками внутрішньої готовності до суїциду можуть стати зміни сну і апетиту, проблеми з успішністю, втрата інтересу до навколишнього і самоповаги, підвищена агресивність. Підліток може перестати стежити за своїм зовнішнім виглядом. Підлітки, які вирішили піти з життя, можуть почати роздавати друзям і знайомим цінні, дорогі для них речі.
Підлітковий суїцид можна попередити, якщо ви будете уважні до своєї дитини. Треба цікавитися його життям, але при цьому не намагатися занадто сильно влазити в нього, інакше дитина закриється ще більше, а вона повинна мати приво на свій власний простір. Якщо ви помітили, що з вашою дитиною коїться щось дивне, потрібно м'яко, але наполегливо розговорити її і підтримати. Навіть якщо вона зробила щось не так, потрібно спочатку підтримати її, а вже потім розбиратися з наслідками.
Часто батьки підлітків залишають їх наодинці з проблемами: дитина дорослішає, нехай вчиться вирішувати проблеми, як дорослий, і набиває власні шишки. Але без батьківської підтримки підліток часто опускає руки, і підлітковий суїцид здається єдиним рішенням проблеми. Тому дуже важливо, щоб ваша дитина знала: ви любите її такою, якою вона є, і завжди допоможете вирішити будь-яку проблему.
Найбільш важливий фактор, що схиляє до суїциду – відчуття безнадійності (уявне або дійсне). Навчайте дітей, що безвихідних, безнадійних ситуацій не буває. Показуйте частіше свою любов до них, спілкуйтеся. Покажіть своїй дитині, що вона та її проблеми вас цікавлять, займайтеся спільними справами (без критики і лайки), рушайте на виставки, в музей, кіно. І говоріть. Обговорюйте різні моменти з життя, розказуйте про себе в такому віці, коли вам несуттєві проблеми здавалися грандіозними, а ситуації -безвихідними. Нарешті, зверніться за допомогою до кваліфікованих фахівців.
Якщо у вашої дитини спроба суїциду була, то її треба розцінювати як сигнал “SOS”. “Врятуйте мене дорослі від проблем і від себе – невдахи, який не знає чогось найважливішого про життя”. А, як казала Гінзбург, коли немає найважливішого, все стає неважливим, і все неважливе стає важливим, і будь-яке може стати смертельним.
Взагалі існують чотири основні методи надання психологічної допомоги людині, що замислюється про суїцид: своєчасна діагностика та лікування, активна емоційна підтримка, заохочення позитивними цілями і навчання соціальних навичок, які допомагають справлятися зі стресом.
Необхідно вміти розпізнавати знаки біди. Це помітна зміна в поведінці підлітка. Сюди відносяться незвично зневажливе ставлення до зовнішнього вигляду, посилення скарг на фізичне нездужання (поганий сон, безпричинна знервованість), постійна втома, порушення уваги зі зниженням якості роботи. Також сюди можна віднести тривожні прагнення до самотності, відмова від спільних справ, контактів, спалахи дратівливості.
Зверніть увагу на посилення почуття тривоги, безнадії, поглиненість думками про смерть, загробне життя, відсутність планів на майбутнє, спроби скласти записку про відхід з життя, роздачу особистих речей.
Вас повинні насторожити висловлювання: “Ненавиджу життя”, “Всім буде краще без мене”, “Вони пошкодують про те, що вони мені зробили”, “Втомився бути тягарем”, “Не можу цього винести”, “Я покінчу із собою”.
Слід пам’ятати, що ймовірність суїциду зростає у вечірній, нічний, ранковий час, коли людина залишається одна. Період піків вікової суїцидальності доводиться між 17 і 24 роками, а також в умовах тяжкої морально-психологічної ситуації в сім’ї або найближчому оточенні.

Категория: Для батьків

[related-news] [/related-news]
Уважаемый посетитель, Вы зашли на сайт как незарегистрированный пользователь.
Мы рекомендуем Вам зарегистрироваться либо войти на сайт под своим именем.

Додавання коментаря

Имя:*
E-Mail:
Комментарий:
  • winkwinkedsmileam
    belayfeelfellowlaughing
    lollovenorecourse
    requestsadtonguewassat
    cryingwhatbullyangry
Вопрос:
Фамилия нашего мэра?
Ответ:*
Введите код: *
оновити, якщо не видно коду